Propozice

Tento běžecký závod se odehrává na svazích legendárního kopce Chlum. Od roku 2001 se tu jezdí kultovní mtb závod Mahacup. Právě na jeho trati povede i trať našeho běhu. Okruh je to poctivý, neustále nahoru a dolů, cestou necestou s celkem 600 metrů převýšení.

Nechybí ostré výběhy na listí, trávě nebo jehličí a také prudké seběhy. Tento terén a kopce právě činí závod velmi obtížným. Ale krásným.

Start 28.9. 2019 v 19:15 Místo startu a cíle

2 tratě
Chci vidět Chlumwitch! 15 km Mapa tratě Stoupání podle mapy.cz 568 metrů (Takže reálně míň 🙂
Popis tratě:
Začátek je společný s trasu Bojím se Chlumwitch na 5 km. Je namotaný na trati dětského mtb závodu Čerčany BabyBikers. Po startu se Vám tedy trochu zatočí hlava, ale až se vydáte po žluté na Mezihoří, řádně si jí ve stoupání rozmotáte. Výběh si zpestříte krosovou vložkou s jedním velmi prudkým seběhem – tady pozor na kotníky – abyste se opět napojili na žlutou a pelášili stoupající cestičkou na Mezihoří.

Vyběhnete na Stráně pod Chlumem, kde se vám otevře nádherný pohled na krajinu zaplavenou zapadajícím sluncem. Tento pohled vám vlije nový život do žil a budete ho skutečně potřebovat, protože v Mezihoří vás čeká ostré stoupání po asfaltu, které se stále víc a víc nepříjemně utahuje a když už si myslíte, že máte vyhráno, stoupáte dál až na vrchol Trkotína. Na tomto úseku překonáte 100 výškových metrů. Následuje dlouhý seběh mezi stromy, který se vlní jako tělo zmije obecné, jichž je tu velmi mnoho, v tento večerní čas se jich však nemusíte obávat.

Seběhnete zpět do horního Mezihoří, abyste zahájili cestu na mytický vrch Chlum. Na okružní cestu kolem tohoto vrchu se vyhoupnete krátkým stoupáním a odměnou by vám byl pohled do krajiny, kterou však již pro velkou tmu pravděpodobně neuvidíte. Vězte, že u nohou Vám postupně bude ležet Mezihoří, v dálavě pak Phov, Soběhrdy a nakonec i Benešov. Je to na krátkou dobu poslední kontakt s civilizací, takže si ho řádně užijte, protože pak už vběhnete do míst, kde prý žije samotná Chlumwitch. Po velmi ostrém, avšak krátkém výběhu, kde se lámou charaktery běžců tradičního běhu Na čerčanský Chlum, stanete na vrcholu tohoto legendárního kopce. Našlapujte velmi tíško, protože kde jinde byste mohli obávanou Chlumwitch potkat, když ne zde?!?

Následuje brutální seběh stezkou pro kamzíky a zde si dejte opravdu pozor. Bez světla jste ztraceni! Pak už se dostanete na cestu a můžete si pěkně oddechnout. Poběžíte stále dolů, až se dostanete na křižovatku, kde vás bude očekávat milá, lidská tvář v podobě našeho traséra. Ten vás ovšem nasměruje opět do kopce!

Po stále stoupající cestě nakonec následuje seběh a dostanete se do míst, kde se velmi rádi zdržují divoká prasata. Ne, že byste tam na nějaká narazili – mají více strachu z vás než vy z nich, ale pocítíte jejich přítomnost v podobě rozryté cesty, která tady nikdy nevysychá. Tato cesta je navíc oblíbena koňáky, takže její rozrytost se blíží hluboké orbě, která každý podzim leží na čerčanských polích.

Poslední kilometry jsou zpestřeny jelení stezičkou ve svahu, kde budete našlapovat opatrně jako provazochodci. Následně poběžíte po louce, pod hřbitovem a nyní už napněte všechny síly, protože běžíte do finiše! Od Čerčan vás čeká ještě jeden kopeček, aby prověřil vaše síly, ale to už je pro vás jen maličkost. Dejte ještě pozor na poslední seběh a už si nacvičte úsměv pro cílovou fotografii!

Bojím se Chlumwitch 5 km Mapa tratě Stoupání podle mapy.cz 150 metrů (Takže reálně míň 🙂
Popis tratě:
Začátek je společný s trasu Chci vidět Chlumwitch na 15 km. Je namotaný na trati dětského mtb závodu Čerčany BabyBikers. Budete pokračovat spolu s trasou na 15 km, ale po pár set metrech z trasy zahnete doleva a běžíte Pod Lipcem ke hřbitovu. Přiběhnete na křižovatku. Doleva byste seběhli ke hřbitovu, ale to bychom vám nemohli udělat! Vydáte se tedy doprava do superprudkého kopce na rozbitém podkladu z hrubého makadamu. Běží se po tom dost blbě a navíc je to fakt do kopce, ale to vás nemůže zastavit. Když už se vám bude zdát, že vám vyskočí srdce z hrudníku, přiběhnete na konec asfaltu do lesa na křižovatku mnoha cest. Zde bude stát trasér, který vás nasměruje.

Bohužel bude to ještě trochu do kopce, ale to je opravdu vše. Odteď už poběžíte jenom dolů, zato však po kořenech, přes klády a různé výmoly. Takže opatrně a oči na stopkách, protože sanitka sem nevyjede a bylo by třeba vás dopravit do civilizace pomocí rychlošípácké stoličky. Vyběhnete na louku ke hřbitovou a čeká vás asi 100 metrů asfaltu (bohužel). Pak mezi poli k Matouškovic vajíčkárně a tady ostře doleva a… jejda, tak přeci, je tady ještě jeden malý kopeček… Ještě si dáte malý pytlíček v lese Bažantnici a už vybíháte k cíli. Zde se ještě propletete tratí BabyBikers a máte to! Dobrá rada na závěr: trať BabyBikers je hodně točivá, takže nepočítejte, že byste tam poslali drtivý finiš. Do nejlepší pozice se tedy musíte dostat už před touto pasáží.

Povinná výbava
Funkční čelovka nebo baterka do ruky
Nabitý telefon (ideálně smartphone, na kterém si můžete zapnout polohu)
Doporučujeme: oblečení – dlouhý rukáv a nohavice (v cíli mít teplé věci na převlečení včetně suchých bot)
S sebou na 15 km trať pití, tyčinka, gel. Na trati není občerstvovačka!

Program
Večer bude teplota pravděpodobně kolem 5 stupňů, proto bude k dispozici posezení ve vyhřátých stanech, teplé jídlo, čaj, káva, pivo Ferdinand, Pepsi a pro ostřílené matadory i něco ostřejšího. Prostě občerstvení U Dzuryho, jak jsou na něj zvyklí účastníci našich cyklistických závodů.
Začátek prezence 18:00
Konec prezence 19:00
Start 19:15

Doběh prvního závodníka 20:30
Vyhlášení všech kategorií 21:15

Kategorie
15 km Chci vidět Chlumwitch
junioři do 19 let juniorky do 19 let
muži 20 – 39 let ženy 20 – 34 let
muži 40 – 49 let ženy 35 – 44 let
muži 50 – 59 let ženy 45 – 54 let
muži 60 a více let ženy 55 a více let

5 km Bojím se Chlumwitch
chlapci 10 – 13 let děvčata 10 – 13 let
chlapci 14 – 17 let děvčata 14 – 17 let
muži 18 a více let ženy 18 a více let

Startovné
V ceně startovného je kromě všech těch obvyklých věcí jako zajištění tratě, poháry atd. také občerstvení po závodě.

15 km Chci vidět Chlumwitch
do 26.9. 100 Kč
na místě 150 Kč

5 km Bojím se Chlumwitch
do 27.9. 80 Kč
na místě 130 Kč
Platbu na účet občanského sdružení ČESYK 256580504/0300 prosíme poslat nejpozději v 26.9. Jestli nebudeme mít platbu nejpozději v pátek 27.9. na účtu, poprosíme vás na startu o zvýšené startovné. Děkujeme 🙂

Přihlášky
Přihlášení je možné zde na webu do půlnoci 27.9. a nebo na místě od 18:00 do 19:00.